مقاله های دکل دوربین

مقاله های دکل دوربین

تالیف:

گروه صنعتی سازه های جهان نما ( مهندس محمدعلی سوارانی و محمدرضا عباسی ) مشاور و مجری سازه های الکترومکانیکی ، انواع دکل و پروژه های مرتبط

گروه صنعتی حصار سرخ (تولید کننده انواع دکل مانند دکل مخابراتی  و … و تجهیزات الکترومکانیکی) با توجه به سوابق مشاوره ای در وزارت نیرو و وزارت نفت و بخشی از صنایع دفاع بران است تا بتواند بخشی از نیازهای علمی صنایع حفاظتی ایران را ارتقا بخشد . سيستم هاي نظارت تصويري از ساليان پيش به عنوان ابزاري مهم در بحث نظارت و ايجاد امنيت مورد استفاده قرار گرفته اند . با توجه به سابقه طولاني اين سيستم ها، تحولات و پيشرفت هاي بسيار زيادي در اين حوزه صورت پذيرفته است كه اطلاع از روند اين پيشرفت ها، آخرين دستاوردها و تكنولوژي ها، و توجه به نكات مهم در يك سيستم نظارت تصويري و موارد بسيار ديگر مي تواند كمك شاياني به ارتقای کیفیت واستفادهء بهینه از این تجهیزات بنماید.

یکی از بخش هایی که در کنار صنایع حفاظت الکترونیک و به عنوان بخش مکمل در این بخش مطرح می شود استفاده از تجهیزات الکترومکانیکی و عمرانی است . در این زمینه می توان از  پایه های نگهدارنده دستگاه های نظارت تصویری , زیر ساخت های آن و سیستم ارتینگ (اتصال زمین) نام برد .

در ابتداي طرح ، بايد مطالعات جامعي بر روي مبحث سيستم هاي نظارت تصويري، اجزا، استانداردها و تكنولوژي هاي روز دنيا صورت پذيرد تا دامنه موضوع و ابعاد به خوبي روشن گردد .

مقاله های دکل دوربین

مقاله های دکل دوربین

در اين مرحله مطالعه بر روی بستر سازي سيستم شامل كنده كاري ، مسير كشي و لوله گذاري براي عبور كابل ها ، نيز انجام مي پذيرد . همچنين طراحي  نیز باید با استفاده از نرم افزارهاي تخصصي و توسط متخصصین فن انجام پذيرد . همچنين طراحی ساير تجهيزات همانند بسترهای ارتباطي ، برق گير و غيره نيز به موازات اين مرحله بايد انجام پذيرد.  پایه ها یکی مهم ترین عضو ها از مجموعه تجهیزات نظارت تصویری به شمار می آیند . برای طراحی و ساخت پایه ها و دکل دوربین رعایت نکاتی حائز اهمیت است:

1 -تعیین ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین متناسب با مکانی که نظارت آن برای کارفرما مورد اهمیت است . 2 –تعین نوع دوربین با توجه موقعیت واهداف نظارت تصویری 3 –تعیین الگوی ظاهری و نوع نما با توجه به موقعیت بومی محل اجرای سیستم , منابع اقتصادی و نظر کارفرما 4 –تعیین نوع پوشش ورنگ , متناسب باموقعیت جغرافیایی با جلب نظر کار فرما 5 –تعیین مکان نصب و نحوه اجرا  6 –تعیین وبررسی بودجه و زمان

مواردی که ذکر شد از مهمترین مراتبی است که منجر به طراحی وساخت یک  پایه دوربین مناسب می شود که به تحلیل آن می پردازیم.

برای سفارش یک دکل دوربین ابتدا لازم است مشخص شود که هدف از نصب یک دوربین , کنترل ونظارت بر چه مکان یا موقعیتی است . برای این منظورپس ازرایزنی با کارفرماوجلب نظراو واعمال دید فنی برموقعیت تعیین شده ارتفاع و زاویه دکل مشخص میشود. سپس باتوجه به موقعیت قرارگیری وفاصله دوربین ازهدف موردنظر , نوع دوربین , لنزدوربین , گردان یاثابت بودن آن و یااینکه برای کنترل مکان , اشیاء , افراد و یا چه موردی انتخاب می شود دوربین مورد نظر انتخاب میگردد, که این یکی از مهم ترین پارامترهای تعیین مشخصات یک دکل مناسب می باشد.

مقاله های دکل دوربین

مقاله های دکل دوربین

دکلی که برای یک دوربین ثابت با لنز معمولی طراحی می شود مسلما با دکلی که برای دوربین 32x گردان و یا دوربین کنترل پلاک طراحی شده است بسیار متفاوت خواهد بود , چرا که برای دوربین ثابت با لنز معمولی که برای کنترل محیط پیرامون دوربین بکار می رود , وزش باد و اثر آن بر لرزش دکل تاثیر چندانی در افت کیفیت تصویر ندارد ولی همین لرزش می تواند منجر به افت کیفیت تصویر وگاهی عدم وضوح کامل تصویر در یک دوربین گردان با زوم 32x که برای کنترل مکان هایی دورتر از محل نصب دوربین است شود. از این رو لازم است برای دوربین های با زوم دقیق تر دکل هایی بکار گرفته شود که از حیث متریال بکار گرفته شده , قطر وضخامت ورق و دیگرپارامترهای طراحی وضعیت ایده آل تری نسبت به دکل های دوربین ثابت داشته باشد. در دکل های با ارتفاع بلند پیشنهاد میشود یا دکل بصورت یک تکه ساخته شود ویا در صورت چند تکه بودن از اتصال پیچ ومهره و فلنچ استفاده کرد ونوع اتصال over lab ویا تلسکوپی که چند تکه از دکل را با فشار در هم فرو مکنند به هیچ وجه برای استفاده در نوع دوربین های fast doom توصیه نمی شود , چرا که این اتصال , اتصال محکم وبدون لرزشی در یک دکل دوربین نمی باشد و معمولا برای دکل های روشنایی بکار میرود. بهترین نوع دکل برای نصب دوربین FAST DOOM استفاده از دکل 8 ویا 12 وجهی مونوپل با اتصال پیچ ومهره و فلنچ می باشد . بنابراین لازم است با توجه به موقعیت نصب دکل و سرعت منطقه ای باد و ایجاد تناسب آن با نوع دوربین بکار گرفته شده این اطلاعات در طراحی یک دکل ایده آل لحاظ شود.

یکی دیگر از پارامتر های طراحی  , طراحی ظاهر و نمای بیرونی وتوجه به دورنمای یک دکل به عنوان یک دکل دوربین می باشد . چرا که لازم است یک هماهنگی بین تمام اجزای سیستم حفاظت و موقعییت محل و فرهنگ بومی محلی منطقه مورد حفاظت برقرار باشد.

گاهی دکل دوربین در یک پالایشگاه ویا یک منطقه ترافیکی است ولازم است ظاهر پایه و دوربین یک ظاهر رعب آور و کاملا آشکار باشد وگاهی در یک منطقه نظامی ویا حراست فرودگاه لازم است دکل با ظاهری معمولی وحتی شبیه یک دکل روشنایی وبه اصطلاح استتار باشد که همین موقعیت بومی وهدف کارفرما از نظارت بزرگترین پارامتر در طراحی ظاهر یک دکل به شمار میاید.

مقاله های دکل دوربین

مقاله های دکل دوربین

گام بعدی تعیین پوشش دکل است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و اهداف کارفرما از بین پوشش های 1- گالوانیزه گرم ,2- رنگ اپوکسی و 3- رنگ معمولی را می توان انتخاب کرد. گالوانیزه گرم نوعی پوشش با ضخامت 120-80 میکرون است که از همه انواع پوششها دارای کیفیت , هزینه وعمر بیشتر است که درصورت استفاده از مواد مرغوب و دیگرشرایط مطلوب عمری با بیش از 30سال را خواهد داشت وبرای مناطق با رطوبت بالا بسیار مورد استفاده است. در این پوشش دهی دکل را پس از ساخت و سیر مراحل مختلف چربی گیری واسیدشویی و… به وان محتوی روی مذاب داخل می کنند وپس از چند دقیقه آن را خارج کرده و سرد می نمایند که برای یک کیفیت مطلوب تمامی مراحل می بایست زیر نظر یک کارشناس مجرب انجام پذیرد. در پوشش نوع دوم از رنگ اپوکسی که یک نوع پوشش ضد اب و اتش است و از مشتقات مواد پلیمری می باشد استفاده می شود . در این پوشش دهی که معمولا بر روی سطح بیرونی صورت میگیرد از یک دستگاه نیمه اتوماتیک رنگ پاش ویا قلم مو استفاده می شود. این پوشش دارای هزینه وعمر کمتر از گالوانیزه گرم بوده و برای مکان های رطوبتی کاربرد مطلوبی دارد.نوع سوم نیز استفاده از رنگ های معمولی بوده که معمولا برای مکان های گرم وخشک استفاده داشته و به دلیل ارزان بودن این پوشش معمولا در صدر توجهات اقتصادی می باشد که البته از نظر کیفی و فنی در مرتبه آخر قرار می گیرد.و کارفرما می بایست هر از گاهی بر روی پایه نصب شده تجدید پوشش نماید.

مرحله بعد بررسی مکان نصب می باشد. این که دکل برروی زمین ویا دیوار ویا پشت بام نصب می شود یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر طراحی آن و در نظر گرفتن زیر ساخت های نصب آن است. در صورتی که مکان نصب  بر روی زمین باشد می بایست فونداسیونی متناسب با شرایط سازه و نوع خاک منطقه طراحی وساخته شود . که می تواند بسته به زمان پروژه در محل ویا به صورت پیش ساخته و دفنی ساخته شود.که همه این موارد در گروه صنعتی سازه های جهان نما قابل طراحی و ساخت می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار