دکل های خود ایستا یا سلف ساپورت نوعی از انواع دکل ها می باشد که در آن از بیش از یک مقطع نگه دارنده استفاده شده است ، هر مقطع نقطه حمایتی از مقطع دیگر بوده و وزن و ایستایی دکل بر روی 2،3،4و یا چند مقطع دیگر پخش می گردد.

برای ساخت این نوع دکل غالباً از آلیاژ آهن بصورت شبکه ای از مقاطع مختلف (تسمه ، نبشی ، لوله و … ) که توسط جوش ، اسپیلایس ویا دیگر وسایل اتصال به هم متصل و مفصل بندی می شود استفاده می شود .

3. - دکل های خود ایستا یا سلف ساپورت : SELF SUPORT TOWERS

دکل های خود ایستا

امروزه در صنایع الکترونیک و مخابرات برای نصب تجهیزات مخابراتی ، تجهیزات رادیویی، فرستنده های امواج تلویزیونی UHF & VHF ،تجهیزات ارسال و دریافت ماکریو ، آنتن های موبایل وانواع دیش ها از دکل های خود ایستا یا همان سلف ساپورت استفاده می گردد. همچنین درصنایع تولید برق در نیروگاه ها و پست های نیرو وحتی اکثر نقاط درطول خطوط انتقال فشارقوی نیز از این نوع دکل استفاده می شود .

گروه صنعتی سازه های جهان نما ، ارائه دهنده انواع مشاوره و اجرای ساخت انواع دکل از جمله دکل مخابراتی ، آماده ی ارائه خدمات به شما می باشد .
این دکل ها در تمامی مناطق قابل نصب بوده وحتی دربلندترین نقاط مانند کوهها نیز قابل نصب می باشد . بدلیل چند پایه بودن و بهره گیری از چندین مقطع مختلف ،این دکل قابلیت طراحی و اجرا در هرشرایط آب و هوایی وهر میزان بار اعم از بار های مرده از قبیل نصب تجهیزات مختلف بر روی آن به هر وزن و ساخت در هر ارتفاع و در هر سرعت باد را دارا می باشد .

برای پوشش دهی این دکل به جهت حفظ از رطوبت واکسیداسیون که منجر به ضعف و تخریب سازه می شود می توان از پوشش های مختلفی از جمله آبکاری گالوانیزه گرم ، رنگ اپوکسی و رنگ های پایه نفتی استفاده کرد ، که معمولا برای کیفیت بیشتر پوشش ابتدا اجزای سازه را جداگانه آبکاری گالوانیزه گرم نموده وپس از آن سازه مونتاژ شده و در محل مورد نظر نصب شده و پس از آن توسط رنگ اپوکسی رنگ آمیزی می شود .

معمولا برای دسترسی و سرکشی به تجهیزات نصب شده بر روی دکل از یک یا چند ردیف نرده بام بصورت متصل با سازه استفاده می شود. جهت امنیت بیشتر در استفاده از این نرده بام آنها را دارای قفس یا پوشش دور محافظ می سازند . در بعضی از طراحی های جدید این قفس محافظ بگونه ای ساخته می شود که حتی درصورت سقوط نفر از روی نرده بام ، این پوشش او را از ضربه های سنگین و سقوط کامل نجات می دهد .

به دلیل بلند مرتبه بودن این دکل ها واهمیت حفاظت ازتجهیزات نصب شده بر روی آن حتما بایستی از سیستم اتصال گراند(اتصال زمین) و صائقه گیر استفاده کرد که نحوه ودستورالعمل این کار در شماره پیش شرح داده شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار