نگاهی به توانمندی‌های شرکت سازه‌های جهان‌نما، تولید کننده بومی دکل‌های تخصصی دوربین و تجهیزات مربوطه :

مجموعه سازه‌های جهان‌نما حدود 14 سال است که به صورت تخصصی انواع دکل مونوپل شامل دکل دوربین و دکل روشنایی و دکل های خاص و زیرساخت‌های آن شامل حوضچه‌های بتنی، فوندانسیون پیش‌ساخته برای نصب دکل و باکس‌های فلزی را تولید می‌کند. با توجه به حوزه کاری این شرکت، بیشتر مشتریان آن فعالان صنایع حفاظتی هستند. در همین راستا، ماهنامه سیباشهر با هدف معرفی سازه‌های جهان‌نما و توانمندی‌هایش گفتگویی با مدیرعامل این شرکت داشته که در ادامه آمده است.

چند نمونه از بزرگترین پروژه‌های انجام شده توسط این شرکت عبارتند از: نصب دکل‌های دوربین‌های امنیتی در سایت‌های انرژی اتمی و بخش عمده‌ای از صنایع نظامی، بسیاری از سایت‌های وزارت نفت و سایت‌های تولید و انتقال نیرو؛ همکاری با پلیس امنیت، فاوا و پلیس راهور جهت تجهیز راه‌ها به دکل‌های دوربین در سراسر ایران؛ تولید و صادرات دکل‌های دوربین به سایت‌های مهم امنیتی عراق؛ دکل دوربین‌های امنیتی اطراف حرم حضرت علی (ع) در نجف؛ دکل‌های نصب دوربین‌های کنترل سرعت و پلاک خوان در تهران، تبریز، مشهد، شیراز، یزد، اصفهان، گرگان و بسیاری از شهرستان‌های ایران.

مهم‌ترین پارامترهایی را که در طراحی دکل برای داشتن بیشترین بهره و کیفیت خروجی و عدم لرزش تصویر دوربین لحاظ می‌کنیم، عبارتند از: منطقه نصب جهت بررسی سرعت باد منطقه، استانداردهای کارفرما، نوع و یا تیپ احتمالی دوربین، میزان زوم دوربین، ارتفاع سازه و نهایتا اینکه آبا دوربین مجهز به سیستم استبلایزر داخلی هست یا خیر.
مراحل آنالیز و طراحی، ساخت و نصب دکل دوربین توسط شرکت سازه‌های جهان‌نما :

طراحی و نصب سازه باید به گونه‌ای باشد که با تجهیزات همخوانی داشته باشد. به همین منظور، وقتی دکل با نرم افزار solid work طراحی شد،جهت تحلیل با نرم‌افزار Ansys، پارامترهای مذکور را به صورت ورودی به نرم‌افزار داده و میزان لرزش دوربین و فاکتورهای دیگر را به صورت خروجی از نرم‌افزار می‌گیریم.

از بهترین گزینه‌های موجود در بین دکل‌های تولیدی سازه‌های جهان‌نما می‌توان به دکل‌های مونوپل با ساختار چندوجهی اشاره کرد که پس از ساخت، توسط ورقه‌های فولادی با روش گالوانیزه گرم تحت استاندارد ASTM123 پوشش‌دهی می‌شوند. فایده گالوانیزه کردن این است که دکل را از جهت حفاظت کاتدیک به سازه‌ای مانا تبدیل می‌کند. همچنین، از سازه در برابر خورندگی‌های نفتی و شیمیایی و خورندگی‌های حاصل از شن و ماسه حفاظت می‌کند. در این روش، دکل پس از ساخت در حوضچه‌های مواد روی مذاب غوطه‌ور شده و تمام خلل و فرج‌های سازه روی‌ اندود می‌شوند. آخرین مرحله ساخت دکل نیز انجام پرداخت نهایی برای برطرف کردن زوائد است. در مرحله نصب نیز، شرکت سازه‌های جهان‌نما فوندانسیون‌های پیش‌ساخته‌ای را به صورت قطعات بتنی با وزن‌های 700 کیلوگرم تا 10 تن تولید می‌کند. این فونداسیون‌ها در زمین دفن و تراز شده، دکل روی آن‌ها پیچ و مهره می‌شود و در این مرحله کارفرما می‌تواند دوربین خود را روی دکل نصب کند.

شرکت سازه‌های جهان‌نما علاوه بر طراحی و تولید دکل‌های تخصصی دوربین، کار آموزش مشاورین و ناظرین سازمان های بزرگ دولتی را نیز بر عهده دارد. برای این منظور و در جهت بالا بردن سطح کیفیت طراحی و تحویل گیری پروژه های مهم کشور، کلاسهایی برای ناظرین و کارفرماهای دولتی برگزار می شود که بتوانیم آخرین استانداردهای موجود برای طراحی و تحویل سازه را معرفی کنیم. این آموزش برای کارفرمایان دولتی در سطح وزارتخانه‌ها، صنایع نظامی، حراست سازمان‌ها و ارگان ها و … به صورت رایگان برگزار می‌شود

ساختار دکل دوربین:

در مورد دکل دوربین اولین و مهم‌ترین عامل این است که دکل باید خود حمایت باشد یعنی به گونه‌ای ساخته و نصب شده باشد که امنیت دوربین را تامین کند. از سوی دیگر، ارتفاع دکل نیز باید با وسعت میدان دید، نوع نیاز کارفرما از اهداف کانونی، و اهداف کنترل تصویر متناسب باشد.

ظاهر دکل دوربین:

ظاهر دکل دوربین باید اثر بازدارندگی از جرم داشته باشد. مثلا دکلی که در ورودی فرودگاه نصب می‌شود باید با دکلی که در منطقه نظامی یا بیمارستان نصب می‌شود، تفاوت ظاهری داشته باشد. در صنایع نظامی، سازه باید پنهان باشد. در فرودگاه، علاوه بر ارتفاع مناسب زیبایی ظاهری دکل نیز دارای اهمیت است. در سایت‌های آموزشی و بیمارستانی علاوه بر ارتفاع، مهم است که ظاهر دکل به گونه‌ای باشد که برای افراد عادی و بی‌خطر احساس امنیتی ایجاد نکند. شرکت سازه‌های جهان‌نما، کلیه این نکات را نیز در طراحی و ساخت دکل‌های خود رعایت می‌کند.

نوع پوشش دکل:

نوع پوشش دکل باید با محل نصب متناسب باشد. برای مثال، دکل با پوشش رنگ ساده برای یک سایت پتروشیمی مناسب نیست و برای پوشش دکل باید از پوشش گالوانیزه گرم استفاده کرد. یا برای پوشش دهی در مناظق کویری علاوه بر پوشش گالوانیزه میتوان از رنگ اپوکسی که ضد حرارت و ضد آتش است، نیز استفاده کرد. در مناطق جنگلی نیز برای همخوانی با طبیعت، دکل پس از پوشش دهی با گالوانیزه گرم ، می تواند با پوشش رنگ سبز نیز مجددا پوشش دهی شود.

مزایای استفاده از فوندانسیون پیش‌ساخته به جای اجرای فوندانسیون در محل:

امتیاز فوندانسیون پیش‌ساخته، بهره‌وری بیشتر است به این ترتیب که در هر روز تا 20 دکل را به راحتی می‌توان نصب کرد. در حالی‌که در فوندانسیون اجرا در محل، زمان بیشتری صرف می‌شود. همچنین، برای ساخت فوندانسیون پیش‌ساخته می‌توان بهترین شرایط کارگاهی و استاندارد گیرایی بتن را لحاظ کرد، اما برای اجرا در محل نمی‌توان به خوبی شرایط رطوبتی و حرارتی محیط را برای حالت استاندارد ایجاد کرد. علاوه بر این، هزینه فوندانسیون پیش‌ساخته حتی با وجود هزینه حمل و نقل و تخلیه، به مراتب کمتر از اجرای فوندانسیون در محل است.

تنها مورد برتری فوندانسیون اجرا در محل برای دکل‌های بالای 18 متر است که در این مورد نمی‌توان قطعات پیش‌ساخته بتنی را به خاطر محدودیت در ارسال و وزن زیاد بتن به کار برد. اما برای دکل‌های 3 تا 18 متری، مناسب‌ترین گزینه همان فوندانسیون پیش‌ساخته است.

شایان ذکر است که فوندانسیون‌های پیش‌ساخته، که آرماتوربندی شده و با بتن مسلح ساخته شده‌اند، با نوع دکل کاملا همخوانی دارند. در این فوندانسیون‌ها از بولت هایی با دنده‌های رولینگ و سردنده‌های گالوانیزه شده جهت استحکام و بالا بردن مقاومت رِزوه بولت و محل نشیمنگاه دکل استفاده می‌شود که از اکسیداسیون سردنده‌ها نیز به این ترتیب جلوگیری می‌شود

حوضچه بتنی (منهول) و کاربردهایش:

حوضچه‌های بتنی تولید سازه‌های جهان‌نما، قطعات بتنی پیش‌ساخته توخالی هستند که داخل زمین دفن می‌شوند و دارای درب فلزی یا بتنی هستند. معمولا، مفصل‌بندی کابل‌ها و اتصال‌بندی کابل‌های فیبر نوری، برق، و دیتا در این حوضچه‌ها انجام می‌گیرد. این حوضچه‌ها در ابعاد مختلف تولید می‌شوند که بیشترین ابعاد برای صنایع حفاظت الکترونیک، ابعاد 50×40×40، 50×60×60، و 100×100×100 است

باکس:

یکی دیگر از محصولات سازه‌های جهان‌نما، باکس‌های فلزی هستند که با پوشش گالوانیزه نیز ساخته می‌شوند. این باکس‌ها که با گالوانیزه و یا رنگ پوشش‌دهی شده‌اند، قابلیت طراحی و ساخت دو جداره را نیز برای استفاده در مناطق جنوبی و یا گرم کشور را دارند که این به عایق شدن هوا کمک می‌کند به این ترتیب که جدار بیرونی گرمای خورشید را جذب کرده و مانع از انتقال حرارت به لایه داخلی می‌شود. این باکس‌ها در ابعاد مختلفی به صورت کافوهای فلزی با سقف‌های شیبدار ساخته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار